Pesëmbëdhjetë vjet nga vrasja e kryeministrit të Serbisë

Pesëmbëdhjetë vjet nga vrasja e kryeministrit të Serbisë

Në Beograd shënohet sot 15-vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit të Serbisë, Zoran Gjingjiq. Ai ka qenë kryeministri i parë serb i zgjedhur pas rënie...

Përgjigja e Kreut të BESËS, Gashit ndaj akuzës së Kasamit: Të kalojmë në pyetjen tjetër
Fjalimi i plotë i anëtarit të Kryesisë Qendrore të Lëvizjes BESA, Driton Sulejmani, në tubimin e koalicionit qeveritar të mbajtur mbrëmë në Kumanovë(VIDEO)
Në Komisionin kuvendor për Kulturë u prezantuan aktivitetet për Rajonin e Ohrit

Në Beograd shënohet sot 15-vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit të Serbisë, Zoran Gjingjiq.

Ai ka qenë kryeministri i parë serb i zgjedhur pas rënies së regjimit të Sllobodan Millosheviqit në vitin 2000.

Qeveria e Gjingjiqit ka bashkëpunuar me Tribunalin e Hagës për Krime Lufte dhe ka arrestuar dhe ekstraduar në këtë gjykatë disa të akuzuar.

Gjingjiq është vrarë më 12 mars të vitit 2003 nga një snajperist pranë ndërtesës së Qeverisë në qendër të Beogradit.
Organizatori i vrasjes, Millorad Ulemek Llegija, dhe snajperisti Zvezdan Jovanoviq janë dënuar me nga 40 vjet burgim.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0